Rajoitustoimenpiteet jatkuvat 1.2.2021 saakka
pe 15.1.2021 klo 10:30
Nivalan kaupunki tiedottaa: Voimassa olevat suositukset jatkuvat 18.1.2021 saakka
Voimassa olevat suositukset jatkuvat 18.1.2021 saakka
Nivalan kaupunki tiedottaa
ke 16.12.2020
Pohjois-Pohjanmaan alueellinen koordinaatioryhmä linjasi tiistaina 15.12. pidetyssä kokouksessaan, että alueella voimassa olevia suosituksia jatketaan maanantaihin 18.1.2021 saakka.
Nivalan kaupungin johtoryhmä on kokouksessaan ke 16.12. tehnyt linjauksia leviämisvaiheen toimenpiteistä Nivalassa.
Nivalan kaupungin julkiset tilat suljettuina 18.1.2020 saakka.
- Kaupungintalo
- Kirjasto
- Tillarigallerian näyttelytila
- Nuorisotila
- Pajalan järjestötila
- Rokkitupa
- Juttutupa
Nivalan lukio jatkaa etäopetuksessa 18.1.2021 saakka
Liikuntakeskus, kansalaisopisto ja musiikkiopisto tiedottavat itse omista palvelurajoituksista
Yleisötilaisuudet
Suosittelemme, että sisä- ja ulkotiloissa tapahtuvien yleisötilaisuuksien osallistujamäärä rajataan 10 henkilöön. Aluehallintovirasto antaa asiasta tarkempia ohjeistuksia.
Suosittelemme ryhmäharrastustoiminnan keskeyttämistä
Alueellinen koordinaatiotyöryhmän suositusten mukaisesti Nivalan kaupunki suosittelee 18 vuotta täyttäneiden ryhmäharrastustoiminnan keskeyttämistä. Mahdollisuuksien mukaan harrastustoimintaa toteutetaan etämuotoisena.
Lasten ja nuorten ryhmäharrastustoiminta alle 12-vuotiaiden osalta voi harkinnan mukaan jatkua. 12-17 vuotiaiden ryhmäharrastustoiminnan jatkamisen suhteen tulee käyttää erityistä harkintaa. Jos harrastustoimintaa ei keskeytetä, tulee huomioida sosiaali- ja terveysministeriön ohje siitä, että osallistujien sekä lasten saattajien tulee voida välttää lähikontakti toisiinsa.
Yksityistilaisuudet
Suosittelemme, että yksityistilaisuuksia ei järjestetä.
Ikääntyneet ja riskiryhmät
Peruspalvelukuntayhtymä Kallio tiedottaa tehostetuista suojaustoimenpiteistä riskiryhmien osalta.
Suosittelemme maskin käyttöä
Nivalan kaupunki suosittelee vahvasti maskien käyttöä alueellisen koordinaatiotyöryhmän suosituksiin pohjautuen.
Joulu tulee koronasta huolimatta!
Nyt on hyvä aika soittaa läheisille videopuheluita ja liikkua ulkona (kinkkukin sulaa nopeampaa). Jaksetaan noudattaa suosituksia, vaikka se joulun aikana voi tuntua vaikealta. Kerätään voimia tulevaan vuoteen.
Nivalan kaupungin johtoryhmä toivottaa nivalalaisille hyvää joulua ja onnea vuodelle 2021!
Jakelu: Nivalan kaupungin kotisivut ja sosiaalisen median kanavat (facebook, twitter, instagram), Nivalan kaupungin henkilöstö, luottamushenkilöt ja tytäryhtiöt, PPKY Kallio, Nivala-lehti, Kalajokilaakso, Keskipohjanmaa, Kaleva, Pyhäjokiseutu, Yle Oulu, Yle Keskipohjanmaa, Radio Pooki
Päiväys:
16.12.2020