Tiedotteet
Sähköinen kouluun ilmoittautuminen 2010-2011
Sähköinen kouluun ilmoittautuminen 2010-2011
Nivalan kaupunki on ottanut käyttöön sähköisen kouluun ilmoittautumisen. Huoltajat voivat ilmoittaa oppilaan lähikouluun Wilman kautta. Wilmaa käytetään internet-selaimella.
Sähköisesti voi ilmoittautua 8.-11.2.2010 välisenä aikana. Jos huoltaja on ilmoittanut oppilaan kouluun sähköisesti kotiin lähetettyä oppilasilmoituslomaketta ei tarvitse palauttaa.
Wilmaan kirjautumista varten tarvitset käyttäjätunnuksen ja salasanan, jotka olemme lähettäneet huoltajille kirjeessä. Voit vaihtaa salasanan ensimmäisen kirjautumisen jälkeen.
Ohje Wilman käytöstä:
1. Avaa Wilma-ohjelma (https://wilma.nivala.fi tai kaupungin nettisivuilta kohdasta sähköinen kouluun ilmoittautuminen), vaikka näyttöön tulee teksti "Tämän sivuston varmenteessa on ongelma", voit silti jatkaa sivustoon klikkaamalla tekstiä "Jatka tähän sivustoon (ei suositella), tämän jälkeen olet Wilman aloitussivulla.
2. Kirjaudu sisään tässä kirjeessä olevilla tunnuksilla
3. Näyttöön tulee teksti Tervetuloa, etunimet ja sukunimi
4. Valitse näytöstä kohta lomakkeet
5. Valitse täytettävä lomake listasta eli koulutulokkaan ilmoittautuminen
6. Täydennä / korjaa tiedot
7. Kohdassa päiväys / ilmoittautumistieto muista täyttää kenttä koulutulokkaan ilmoittautumistieto.
8. Lopuksi tallenna tiedot!
9. Ohjelma ilmoittaa tiedot tallennettu.
10. Kirjaudu ulos.
Lisätiedot: Tarja Vähäsöyrinki 040-3447 313.
Julkaistu
01.02.2010